Rødvinsdruer på vinstokke

Kender du de 6 mest udbredte druer?

Kampen om at være størst starter på markerne

Du kender den sikkert godt. Den mest plantede drue i verden er nemlig rødvinsdruen cabernet sauvignon, men for bare 10 år siden var historien en anden, og den mindre kendte hvidvinsdrue airén havde førertrøjen. I 2010 målingen måtte airén dog se sig nedgraderet til en 3. plads.

De tre mest udbredte druer i verden
De tre mest udbredte druer i verden (2010)

I 2010 udgjorde cabernet sauvignon 6,3 % af verdens vinmark-arealer og både merlot og airén druerne fulgte tæt efter med henholdsvis 5,8 og 5,5 %.

På 4., 5. og 6. pladsen ligger tempranillo, chardonnay og syrah (shiraz) druerne.

Klassikerne har vokseværk

Siden 1990 har de traditionelle klassiske druer (som f.eks. cabernet sauvignon, merlot, chardonnay, syrah) vundet territorie på markerne – højst sandsynligt drevet af deres popularitet hos forbrugerne – og diversiteten i de plantede druearter er indsnævret.

Verdens mest plantede druer
Figur: Verdens mest plantede druer, 1990-2010

Det samlede beplantede drueareal er desuden blevet ca. 13 % mindre siden 1990. Det svarer til en reduktion på størrelse med Sjælland. Det er primært fordi store områder med vinmarker i Portugal, Spanien, Bulgarien, Kroatien og Rumænien er blevet nedlagt eller plantet om til anden brug.

Lidt tal til de nysgerrige

Drue199020002010
Cabernet Sauvignon2,40%4,50%6,30%
Merlot2,90%4,30%5,80%
Airén9,00%7,90%5,50%
Tempranillo0,90%1,90%5,10%
Chardonnay1,30%3,00%4,30%
Syrah0,70%2,10%4,00%
Resten82,80%76,20%69,00%

Kilde: Which Winegrape Varieties are Grown Where? A global empirical picture af K. Anderson og N. R. Aryal, 2013, University of Adelaide. www.adelaide.edu.au/wine-econ/databases/winegrapes